Serwis i naprawa systemów bezpieczeństwa - Eltech | Gdynia

Jako społeczeństwo z roku na rok coraz bardziej się bogacimy. Jeszcze kilkanaście lat temu średnia pensja w sektorze przedsiębiorstw wynosiła nieznacznie ponad 1,9 tys. zł brutto miesięcznie. Aktualnie jest to 4,5 tys. zł. Szacuje się, że ponad milion Polaków zarabia więcej niż 85 tys. zł rocznie. Pojawią się zatem pytania: w co inwestujemy i w jaki sposób najchętniej wydajemy zarobione pieniądze?

Okazuje się, że duża część z nas przeznacza zgromadzone oszczędności na zakup nieruchomości, a dokładniej rzecz ujmując – mieszkania lub domu jednorodzinnego. Dużą popularnością cieszą się mieszkania znajdujące się na osiedlach strzeżonych, które zachęcają tych z nas, którym zależy na większej dozie bezpieczeństwa. Nie można bowiem zaprzeczyć, że mimo, iż żyjemy w czasach wielu możliwości, to niemal każdego dnia docierają do nas informacje na temat ataków terrorystycznych czy grabieży. W związku z tym, coraz częściej boimy się o bezpieczeństwo nasze, naszych bliskich, zgromadzonego dobytku. W konsekwencji dużo uwagi poświęcamy na wybór odpowiednich systemów dozoru, które mogą poprawić komfort życia oraz istotnie wpłynąć na poczucie bezpieczeństwa naszych najbliższych.

W ostatnich latach, poza szeroko dostępnymi systemami alarmu i monitoringu, dużą popularnością cieszą się wideodomofony, które pomagają chronić wejście do budynku.

Do czego służy wideodomofon?

Wideodomofon to urządzenie, które działa podobnie, jak znany wszystkim domofon. Jedyną różnicą pomiędzy tymi urządzeniami jest kamera, w którą wyposażony jest wideodomofon. Daje ona możliwość przekazywania obrazu co sprawia, że jesteśmy w stanie zobaczyć osobę znajdującą się przed wejściem. W ten sposób wideodomofon podnosi bezpieczeństwo domowników. Urządzenie pozwala sprawdzić, kto stoi przy furtce i jeśli nie jest to osoba niepożądana, można wpuścić ją na teren chroniony, a później do środka domu.

Obecnie używane wideodomofony to dużo więcej interesujących możliwości, które daje m.in.:

  •         rejestrator obrazu,
  •         czytnik linii papilarnych,
  •         kamera z czujnikiem ruchu,
  •         kamera noktowizyjna,
  •         kamera z regulowanym kątem widzenia.

Wideodomofon od strony technicznej

Poza kilkoma szczegółami budowa wideodomofonów nie  różni się bardzo od konstrukcji domofonu.

W panelu bramowym wideodomofonu (umieszczanym przed wejściem) montowany jest głośnik, mikrofon, przycisk, i najważniejszy element, czyli kamera. Ponadto urządzenie montowane jest na zewnątrz budynku i przeważnie wyposażone jest w okap, który ma za zadanie chronić sprzęt przed opadami. Poza okapem na uwagę zasługuje także oświetlenie kamery, które nawet w godzinach wieczornych i nocnych pozwala uzyskać wyraźny obraz sprzed bramy.

Unifon, czyli element wewnętrzny wideodomofonu, wyposażony jest w monitor LCD, który pozwala zidentyfikować osobę znajdującą się przed drzwiami.

Wideodomofony dostępne są zarówno w wersji bezprzewodowej, jak i przewodowej. Pomimo istnienia możliwości wyboru należy podkreślić, że łącze przewodowe daje lepszy obraz w porównaniu do przekazu bezprzewodowego. W modelach bezprzewodowych łączność pomiędzy panelami wewnętrznym i zewnętrznym odbywa się drogą radiową. Instalacja jest łatwiejsza, ale działanie tej wersji urządzenia się jest podatne na zakłócenia.